Bez względu na to, czy wynajmujesz samochód krótko-, czy długoterminowo, powinieneś zapoznać się z kosztami i dodatkowymi opłatami za wypożyczenie auta. Od czego zależą ceny? Jak je porównywać? I co najważniejsze – jak dopasować koszt wynajmu pojazdu do własnych potrzeb? Postaramy się odpowiedzieć na te wszystkie pytania.

Od czego zależy cena wypożyczenia auta?

Jeśli przeglądałeś oferty wypożyczalni aut, to pewnie szybko zauważyłeś, że rozpiętość cenowa jest bardzo duża. Jeśli jednak przyjrzysz się temu zagadnieniu bliżej, zauważysz, że największe różnice w cenie występują pomiędzy autami reprezentującymi inne segmenty pojazdów. Jest to pierwsze kryterium wpływające na koszt wypożyczenia pojazdu. Samochody klasy miejskiej, znajdujące się w segmencie A czy B, zawsze będą tańsze niż luksusowe auta klasy E lub SUV-y.

Wiele zależy również od tego, czy wynajmujesz auto krótko-, czy długoterminowo. W drugim przypadku, gdy obliczysz sobie cenę „dobową”, zawsze będzie bardziej korzystna, niż w sytuacji, gdy potrzebujesz pojazdu na dwa lub trzy dni. Różnice mogę występować również w wypożyczaniu krótkoterminowym – niektóre firmy, takie jak my, oferują możliwość negocjacji ceny powyżej określonej liczby dni.

Cena wypożyczenia auta może zależeć od wersji wyposażenia pojazdu, jego wieku (choć obecnie większość firm oferuje wyłącznie nowe samochody) oraz tego, czy posiada dodatkowe ubezpieczenie OC lub AC. Jest jednak kilka kwestii, na które trzeba uważać.

Koszty korzystania z usług wypożyczalni – na co uważać?

Oczywistym jest, że wypożyczalnie okresowo oferują promocyjne ceny na wynajem określonego pojazdu – również możemy pochwalić się tym, że przygotowujemy dla naszych klientów korzystne oferty. Jednak niektóre firmy korzystają z pewnych praktyk pozwalających na zaniżenie kosztu wypożyczenia samochodu. W tym wypadku oszczędność jest jednak pozorna… Na co więc uważać?

Najprostszym sposobem jest podawanie cenny netto, do której należy doliczyć podatek VAT. Wtedy, porównując na szybko cennik w kilku miejscach, klient zwraca uwagę jedynie na najniższą cenę, nie doczytując, że podana kwota jest wartością netto. A przy podpisywaniu umowy nie ma już czasu na szukanie innej wypożyczalni.

Drugim sposobem jest wprowadzenie limitu kilometrów. Co to oznacza? W sytuacji, gdy zostanie przekroczony dzienny dopuszczalny przebieg, za każdy dodatkowy kilometr naliczana jest opłata, a co za tym idzie – koszt wynajmu jest wyższy i trudno jest go określić podczas podejmowania decyzji o wypożyczeniu samochodu.

Atrakcyjnie niska cena może być związana również z tym, że w pojeździe nie ma zamontowanej klimatyzacji, czy samochód nie posiada dodatkowych udogodnień, takich jak fotelik dla dziecka. Dlatego o to zawsze należy się dopytać, a nie kierować się wyłącznie ceną.

Warto jeszcze wyjaśnić kwestię dotyczącą ubezpieczenia – każde auto musi posiadać OC, jednak niektóre wypożyczalnie, najczęściej działające na skalę krajową, wykupują dodatkowe ubezpieczenie AC (AutoCasco). Dobrze, jeśli możliwość skorzystania z niego jest wliczona w cenę pojazdu.

Opłaty związane z wynajem samochodu

Wypożyczając samochód musisz wiedzieć również o dodatkowych opłatach z tym związanych. Informację o tym najczęściej można znaleźć w ogólnych warunkach wynajmu. Podczas podpisywania umowy pobierana jest kaucja, która jest zwracana w przypadku, gdy auto zostanie oddane w stanie nienaruszonym. Musisz jednak wiedzieć, że wypożyczając auto za granicą najczęściej będzie wymagane od Ciebie posiadanie karty kredytowej – w niewielu miejscach przyjmowana jest kaucja w postaci gotówki.

Wypożyczalnie zazwyczaj oddają pojazd w pełni zatankowany, lecz wymagają zwrotu samochodu z pełnym bakiem. Dlatego koszt benzyny zawsze pokrywa wynajmujący.

W zależności od wypożyczalni, możesz spotkać się z dodatkowymi opłatami za: przygotowanie samochodu (wtedy nie musisz samodzielnie czyścić go przed oddaniem), wydanie lub zwrot auta w miejscu innym, niż siedziba firmy, wyjazd za granicę oraz za każdego dodatkowego kierowcę, który będzie uprawniony do kierowania pojazdem. Przed wynajem zawsze dopytaj, co wliczone jest w cenę samochodu, a co trzeba będzie osobno uiścić.

Jak dopasować koszt wypożyczenia pojazdu?

Jeśli chcesz dopasować swoje możliwości finansowe do kosztu wypożyczenia pojazdu, musisz wziąć pod uwagę wszystkie wcześniej przedstawione czynniki. Najlepiej skontaktować się osobiście, telefonicznie lub mailowo z kilkoma wypożyczalniami i poprosić o wstępną wycenę, zawierającą wszystkie opłaty (jeśli nadal masz wątpliwości, możesz zapytać o każdą z nich osobno).

Nie obawiaj się też negocjowania ceny – jeśli wynajmujesz auto na kilka dni, najczęściej dostaniesz korzystniejszą wycenę. Weź też pod uwagę, że koszt całkowity zależy przede wszystkim od tego, jaki samochód wybierzesz.