Z roku na rok coraz więcej firm korzysta z usług wypożyczalni aut. Minimum formalności oraz atrakcyjne warunki sprawiają, że może to być korzystne rozwiązanie – niezależnie od tego, czy auto jest potrzebne na tydzień, czy na rok. Dlatego sprawdź, jak wynająć samochód na firmę i jakie są możliwości.

Wynajem samochodów na firmę – o czym trzeba wiedzieć?

Na początku trzeba wiedzieć, jakie zasady obowiązują podczas wypożyczania auta. Przy czym są one uniwersalne, niezależne od tego, czy usługobiorcą jest osoba fizyczna, czy firma.

Zacznijmy od rezerwacji. Tę można dokonać telefonicznie, przez internet lub osobiście – w siedzibie firmy. Aby wszystko przebiegało sprawnie, należy od razu podać takie informacje, jak model pojazdu, termin i długość najmu oraz miejsce i godzina odbioru auta. Bo, to warto od razu zaznaczyć, można umówić się we wskazanym przez klienta miejscu. Przy czym jeśli planujesz przekraczać samochodem granice kraju, należy to wcześniej zgłosić.

Przed obiorem pojazdu pobierana jest kaucja, której wysokość zależy od jego klasy auta. Zostanie ona zwrócona, jeśli nie dojdzie do żadnych uszkodzeń. Ponadto nie musisz się martwić, ponieważ wszystkie samochody objęte są zarówno ubezpieczeniem OC, jak i AC. Ten temat chcielibyśmy jednak nieco rozszerzyć, ponieważ niewielu klientów wie o tym, że nawet podczas stłuczki lub wypadku, który nie wynika z winy wypożyczającego, należy wezwać policję oraz od razu zgłosić to pracownikom firmy wynajmującej samochód.

A jakie są koszty tej usługi? Cennik wypożyczalni samochodów uzależniony jest od długości najmu oraz marki i modelu auta. Przedstawiciele firm często wybierają wynajem samochodów luksusowych, co wiąże się z wyższymi kosztami. Jeśli jednak zależy Ci na optymalizacji budżetu, możesz wybrać miejskie hatchbacki z podstawowym wyposażeniem. Istnieje też możliwość negocjacji cen.

Ponadto warto sprawdzić wynajem samochodów dostawczych. Z tego rozwiązania często korzystają firmy, dla których zakup własnego dostawczaka byłby nieopłacalny.

Jak wybrać dostosowany do sposób potrzeb samochód? Przejrzyj listę dostępnych aut w wypożyczalni, zwracając uwagę nie tylko na typ nadwozia, ale także rodzaj skrzyni biegów i silnika oraz spalanie. Pamiętaj o swoim komforcie – jeśli planujesz długi wyjazd służbowy, miejski hatchback może okazać się zbyt niewygodny. Jest za to idealnym rozwiązaniem, kiedy musisz przedostać się przez zakorkowane miasto lub zaparkować w ciasnym miejscu.

Jakie dokumenty są potrzebne podczas wypożyczania auta?

Jeśli wynajmujesz samochód na firmę, musisz przedstawić szereg dokumentów. Ci jest potrzebne? Kserokopia zaświadczenia o wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej lub odpisu z rejestru KRS, a także dokumentów zawierających Regon i NIP.

Przy czym trzeba zaznaczyć, że kierowcą nie może być osoba poniżej 19 roku życia. Natomiast maksymalny wiek kierowcy to 75 lat. Wymagane jest co najmniej roczne doświadczenie w prowadzeniu pojazdów (w praktyce oznacza to, że sprawdzane jest, kiedy prawo jazdy zostało po raz pierwszy wydane).

Wynajem samochodu krótkoterminowy

Decydując się na skorzystanie z usług wypożyczalni, masz dwie możliwości: krótko- lub długoterminowy wynajem aut. Teraz skupimy się na tej pierwszej opcji.

Dostępna jest ona dla tych firm, które auta potrzebują na kilka dni, tygodni, czasami nawet miesięcy. Ostateczny termin najmu nie powinien jednak przekraczać roku.

Cennik uzależniony jest od tego, na jak długo pospisujesz umowę. Zwykle powyżej określonej ilości dni można rozpocząć negocjację cen. Przy czym ważne jest, aby sprawdzić, czy nie obowiązuje limit kilometrów. A co to oznacza? Nie zostaną naliczone dodatkowe opłaty po przekroczeniu określonej liczby kilometrów. Możesz wtedy jeździć dokładnie tyle, ile potrzebujesz, bez obawy, że będziesz musiał dodatkowo płacić.

Ponadto nasza wypożyczalnia jest całodobowa. Nawet jeśli potrzebujesz auta w nocy, wystarczy się z nami skontaktować i ustalić wszystkie warunki.

Wynajem długoterminowy samochodów

Istnieje również opcja długoterminowego wynajmu samochodów, z której najczęściej korzystają firmy, a nie osoby fizyczne. Dotyczy ona sytuacji, w której chcesz użytkować auto powyżej 18 miesięcy. A czy jest to opłacalne? Zdecydowanie tak! Często opcja ta porównywana jest do leasingu. Jak to wygląda w praktyce?

Płacisz miesięczny abonament. W tym czasie nie musisz się martwić o serwisowanie samochodu, jego ubezpieczenie i przegląd – to należy do obowiązków ubezpieczyciela. Po zakończeniu umowy możesz taki pojazd wykupić lub… podpisać kolejną umowę, dzięki której dostaniesz nowe auto. Najczęściej jest to tańsze, niż leasing. Lecz trzeba wiedzieć, że w przeciwieństwie do leasingu, wykup pojazdu zwykle nie jest korzystny – jego cena jest wtedy wyższa, co związane jest z płaceniem niskiego abonamentu.

A ile kosztuje wynajem długoterminowy samochodu? Ceny mogą zaczynać się od 900 zł za miesiąc. Przy czym, tak jak w przypadku wynajmu krótkoterminowego, zależą przed wszystkim od marki, modelu i klasy pojazdu. Można też negocjować ostateczny koszt.

Warto pomyśleć o tym rozwiązaniu, jeśli i tak nie planujesz wykupić samochodu z leasingu – będzie to tańsze.