Odwiedzasz Warszawę i zastanawiasz się, w jaki sposób będziesz poruszał się po mieście? Wynajem samochodu jest rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę.

Jakie są zalety wynajmu auta?

Gdy odwiedzamy Warszawę, możliwość wypożyczenia samochodu na miejscu ma pewną niekwestionowaną zaletę – po prostu bywa bardzo wygodnym wyjściem. Dlaczego? Nie ulega wątpliwości, że po mieście łatwiej i swobodniej można poruszać się samochodem niż na przykład komunikacją miejską.

W takim mieście jak Warszawa, gdzie naprawdę jest wiele do zobaczenia i zwiedzenia, nieraz trzeba przebyć spore odległości, przemieszczając się od jednego punktu do następnego. A samochód zapewnia przy tym komfort. Sam wybierasz, dokąd chcesz pojechać i jaką trasą. Nie czujesz ograniczeń, kiedy sam dbasz o dojazd w określone miejsca. Zatem jeśli chodzi o przemieszczanie się w obrębie Warszawy, trudno o lepsze rozwiązanie niż samochód.

Jednak samochód nie zawsze jest najlepszym wyborem, by dojechać do Warszawy. Jeżeli masz blisko, to jeszcze pół biedy. Ale jeśli musisz dojechać z drugiego krańca Polski, wizja ciągnącej się w nieskończoność podróży autem nie jest wcale przyjemna. W takiej sytuacji można, skądinąd słusznie, uznać, że o wiele wygodniejsza będzie podróż pociągiem czy samolotem.

No tak, tylko że na miejscu wolałbyś jednak mieć samochód. Co robić? Niemały dylemat, prawda? Otóż nie. Dzięki temu, że właśnie masz możliwość wypożyczenia samochodu na miejscu, możesz zarówno dojazd jak i przemieszczanie się po mieście urządzić tak, by było ci wygodnie. Możesz zostawić swoje auto w garażu i nie fatygować go podróżą. Do stolicy dotrzesz wygodnie innym środkiem transportu, a już w Warszawie wynajmiesz samochód, by móc sprawnie poruszać się po mieście.

Innym plusem wynajmu samochodu jest to, że możesz zasiąść za kółkiem pojazdu, na który nie byłoby cię stać. Masz więc okazję, by spróbować czegoś nowego, zakosztować luksusu. Marzyłeś zawsze o samochodzie wyższej klasy? Może o jakimś dynamicznym wozie sportowym? Wynajem aut luksusowych daje ci możliwość poczucia się na pewien czas posiadaczem wymarzonego pojazdu.

Samochody udostępniane klientom w dobrych wypożyczalniach są nowe i w odpowiednim stanie technicznym. Do wypożyczalni aut należy zapewnienie im przeglądów okresowych i badań technicznych, a także pełnego ubezpieczenia OC i AC.

Wypożyczalnie oferują też popularne usługi dodatkowe. Mogą na przykład podstawić zamówiony samochód w umówione miejsce, żeby oszczędzić klientowi fatygi. Innym ciekawym wariantem jest wynajem auta z kierowcą.

Jakie wady ma wynajem samochodu?

Czy wynajem samochodów ma jakieś słabe strony? Cóż, dla niektórych pewną niedogodnością mogą być formalności, których trzeba dopełnić, wynajmując auto. Nie obędzie się bez przedstawienia dokumentu potwierdzającego tożsamość (często nawet dwóch) i oczywiście prawa jazdy. W ustalaniu warunków wynajmu znaczenie ma przeważnie wiek klienta i to, od jak dawna posiada on dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów. Nie każdy więc może liczyć na tak samo dogodne warunki wynajmu.

Inną kwestią jest, że coraz więcej wypożyczalni montuje w swoich samochodach nadajniki GPS, by móc w każdej chwili zlokalizować pojazd i śledzić trasę, po której się on porusza. A to nie każdemu wypożyczającemu będzie się podobać. Kto lubi czuć się stale kontrolowany?

I jeszcze jedna sprawa – przed wypożyczeniem auta koniecznie dowiedz się, czy wypożyczalnia bierze na siebie koszty ewentualnej awarii lub uszkodzenia samochodu. Różne wypadki mogą się przecież przydarzyć i lepiej zawczasu wiedzieć, na czym się stoi.

Wynajem na minuty

Ciekawą opcją jest usługa car-sharing, czyli wynajem samochodu na minuty. To rozwiązanie dla tych, którzy z samochodu będą korzystali rzadko. Chodzi o to, że nie musisz przybywając do Warszawy wynajmować samochodu na cały okres pobytu. Możesz wypożyczać go po prostu za każdym razem, kiedy będziesz potrzebował gdzieś dojechać.

Czy to opłacalne? Owszem, pod warunkiem, że w grę wchodzą krótkie dystanse. Zakłada się, że próg opłacalności wynosi w tym wypadku 8 tys. km rocznie dla samochodu miejskiego.

Dlaczego warto wynająć samochód na lotnisku?

Tak jak już napisaliśmy, podróż samolotem to często najlepszy sposób, żeby dostać się do Warszawy, zwłaszcza, jeśli z twojej miejscowości do stolicy jest szmat drogi. Ale kiedy już dotrzesz na miejsce, co dalej? Zamówić taksówkę?

Niekoniecznie. Można nie tracić czasu i od razy wypożyczyć samochód. Coraz powszechniej spotyka się wypożyczalnie na dużych lotniskach. Również w Warszawie wynajem auta na lotnisku nie jest problemem. Dzięki temu da się załatwić tę sprawę od razu po przybyciu do stolicy i nie tracić już później czasu. Możemy nawet wcześniej zarezerwować samochód. Będziesz mieć wtedy pewność, że kiedy wylądujemy, będzie on już na nas czekał.