Jesteś z Katowic i chcesz wypożyczyć samochód? A może wybierasz się do stolicy Górnego Śląska i potrzebujesz auta na miejscu? Sprawdź, gdzie w Katowicach możesz wypożyczyć auto, jak to zrobić i na co zwrócić uwagę.

Wypożyczalnie samochodów w Katowicach

Najważniejsze, gdy chce się wypożyczyć samochód, jest to, by wiedzieć, gdzie w ogóle się udać w tym celu. W Katowicach, jak w każdym dużym mieście, jest co najmniej kilka wypożyczalni, jednak istotne jest miejsce, w którym można odebrać pojazd. Wiele zależy od tego, czy podróżuje się samolotem, czy pociągiem, czy jeszcze innym środkiem transportu. W Katowicach jest kilka miejsc istotnych komunikacyjnie. Jest to oczywiście dworzec PKP i lotnisko Katowice-Pyrzowice. Jakie firmy wynajmują tam auta?

Wypożyczalnie samochodów na Dworcu PKP w Katowicach

W Katowicach dworzec PKP znajduje się na placu Wilhelma Szewczyka. Jest to obiekt wielofunkcyjny – znajdują się w nim nie tylko kasy biletowe, ale też lokale usługowe. To właśnie na terenie dworca PKP w Katowicach można wynająć auto z Wypożyczalni Samochodów Mega Tanio. Co ważne, pojazd można zarezerwować 7 dni w tygodniu przez 24 godziny, korzystając z infolinii. Telefon jest aktywny od 8:00 do 23:00. Oferowane auta są nowe i starannie przygotowane do drogi. Co więcej, posiadają ubezpieczenie OC, AC i Assistance.

Drugą wypożyczalnią, która oferuje samochody na wynajem i mieści się we wspomnianej lokalizacji, jest Autocash. Dysponują samochodami klasy A-F. Dodatkowo również samochody luksusowe, VIP – z kierowcą, auta do ślubu, busy. Pojazdy można rezerwować online przy pomocy formularza, ale również telefonicznie.

Kolejną wypożyczalnią samochodów, działającą w pobliżu dworca PKP w Katowicach, jest Transporters S.A. Jej siedziba mieście się w Galerii Katowickiej. Jest do niej bezpośrednie wejście z pasażu dworca. Umowa wynajmu pojazdu zawierana jest na okres kilku godzin, jednej doby, a nawet kilku lat. W jej ramach otrzymuje się wraz z autem pełen pakiet ubezpieczeń OC, AC, NNW, Assistance.

Niedaleko dworca PKP w Katowicach, bo przy placu Szewczyka 5, znajduje się Wypożyczalnia samochodów ABCO Katowice. Oferuje pojazdy różnych klas – od niewielkich małych samochodów po duże vany. Samochody są ubezpieczone i w pełni przygotowane do podróży.

Wypożyczalnie samochodów lotnisko Katowice-Pyrzowice

Na katowickim lotnisku znajduje się wiele wypożyczalni samochodów. Większość z nich należy do dużych sieci, ale są i mniejsze, polskie firmy. Między innymi samochód na lotnisku Katowice-Pyrzowie można wynająć od Wypożyczalni Samochodów Mega Tanio. Oferta wynajmu aut jest taka sama, jak w przypadku dworca PKP.

Na uwagę zasługują i inne firmy. Przykładowo Express Rent a Car, która dysponuje flotą ponad 10 000 pojazdów. W tym są zarówno samochody wszystkich klas i rodzajów, w tym auta ciężarowe i specjalistyczne. W cenie wynajmu jest ubezpieczenie OC/AC, a razie awarii lub wypadku – pojazd zastępczy. Nie ma też limitu kilometrów.

Avis to kolejna wypożyczalnia na lotnisku w Katowicach. Działa w 165 krajach na całym Świecie. W ofercie firmy są zarówno kompaktowe modele samochodów, jak i luksusowe pojazdy minibusy. Pojazdy są użytkowane przed 6 miesięcy. Tak więc wsiada się w zasadzie do nowego pojazdu.

Jak wypożyczyć auto w Katowicach?

Większość wypożyczalni samochodów działa podobnie. Samochód można zarezerwować za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej, telefonicznie lub poprzez e-mail. Warto jednak pamiętać o kilku aspektach. Przede wszystkim nie każdy może wynająć samochód. W wielu wypożyczalniach obowiązuje limit wieku. Zdarza się, że kierowca musi mieć minimum 21 lat. Warto to sprawdzić. Co jeszcze? Okazuje się, że istotny jest również staż. Niektóre firmy życzą sobie, np. by prawo jazdy nadane były minimum rok wcześniej. Są i takie sytuacje, gdy oprócz dokumentu potwierdzającego uprawnienia do kierowania pojazdem, należy okazać dowód osobisty lub paszport.

Aby móc wypożyczyć samochód, należy podpisać umowę. Trzeba ją mieć przy sobie cały czas podczas poruszania się pożyczonym autem. To ona daje prawo do użytkowania pojazdu. Istotne jest, by wszystkie zapisy, jakie są w niej zawarte, były dla nas zrozumiałe.

Jak zapłacić za wynajem? Wiele zależy od tego, w jakiej firmy wynajmujemy pojazd. Jedne dopuszczają tylko kartę kredytową, na której mogą zablokować środki. Inne pozwolą na rezerwację z zapłatą z góry przelewem bankowym i oświadczeniem, że ewentualne szkody też będą pokryte w ten sposób. Zdarza się, że małe wypożyczalnie przyjmują gotówkę lub płatność kartą debetową – góry. Warto sprawdzić, jakie są wymogi w danej firmie. Zwłaszcza, jeśli nie ma się karty kredytowej.

Ubezpieczenie również jest istotne. Warto o nie zadbać jeszcze przed odbiorem samochodu. Owszem, wiele z firm oferuje OC, AC, Assistance, a nawet NNW. Jednak one wystarczają, jak się nic nie dzieje. Wiadomo jednak, że na drodze wszystko jest możliwe. Właśnie dlatego warto pomyśleć o rozszerzeniu ubezpieczenia. Na przykład o WUG – ubezpieczenie na koła, podwozie i szyby, CDW – ubezpieczenie od uszkodzenia samochodu do określonego limitu kwotowego, PAI ubezpieczenie od skutków wypadku dla wszystkich osób podróżującym samochodem do określonego limitu kwotowego, czy TP – od kradzieży.