Coraz więcej osób w Polsce korzysta z usług wypożyczalni samochodów. Głównie decydują się na to turyści, ale też osoby, którym zepsuło się nagle auto, brały udział w kolizji, nie chcą ponosić dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem pojazdu, a korzystają z niego sporadycznie. Na wynajem samochodów decydują się także niektóre firmy. Co trzeba wiedzieć zanim wypożyczymy auto?

Kto może wypożyczyć samochód?

W zależności od wypożyczalni, różne mogą być ogólne warunki wynajmu samochodu. Konieczne jest oczywiście posiadanie prawa jazdy. Niektóre firmy określają, że wypożyczyć auto może osoba, która ma uprawnienia do kierowania samochodem od co najmniej roku, inne podają ograniczenia wiekowe, na przykład 19 – 75 lat. Obowiązkowe jest również przedstawienie dowodu osobistego lub paszportu. Kiedy to firma chce wynająć auto, musi przedstawić kserokopie Regonu, NIP, zaświadczenie o wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej lub odpis z rejestru KRS.

Ile kosztuje wynajem samochodu?

Koszty wypożyczenia samochodu w Polsce zależne są od konkretnej firmy, na którą się zdecydujemy. Na cenę ma wpływ też wybór samochodu, jego klasa, a także fakt, czy będzie to wynajem na krótki czas, czy też długoterminowy. Oczywiście decydując się na dłuższe wypożyczenie auta, koszty za dobę będą malały. W wielu wypożyczalniach samochodów są też specjalne oferty, na przykład możliwość negocjacji cen przy wynajmie na powyżej 6 dni. Średnie ceny wypożyczenia pojazdu zaczynają się od 59 zł za dobę.

W kosztach wynajmu samochodu znajduje się także kaucja zwrotna, której kwota uzależniona jest od marki i modelu pojazdu. Jest ona zwracana klientowi podczas oddawania nieuszkodzonego auta. Kaucję można wpłacić gotówką, przelewem lub może zostać zablokowana na koncie karty kredytowej. Rzadko kiedy, o ile w ogóle, można wypożyczyć samochód bez depozytu. Firmy zajmujące się wynajmem aut muszą się zabezpieczyć w razie wypadku lub uszkodzenia pojazdu.

Jak dokonać rezerwacji samochodu?

Wszystko tak naprawdę zależy od wypożyczalni. W niektórych rezerwacja możliwa jest jedynie telefonicznie, inne dopuszczają kontakt poprzez fax, e-mail lub rezerwację online, która jest bardzo popularna wśród klientów. Oczywiście powinna być również możliwość ustalenia wynajmu osobiście, w siedzibie firmy. Chcąc dokonać rezerwacji trzeba podać szereg informacji, takich jak dane teleadresowe, model pojazdu, który nas interesuje, termin wynajmu, miejsce i godzinę odbioru pojazdu. Koniecznie trzeba też zaznaczyć, czy pojazd będzie użytkowany za granicą i podać nazwę kraju. Wiele wypożyczalni zgadza się na korzystanie z samochodu poza granicami naszego kraju, jednak trzeba to wcześniej zgłosić.

Jaka umowa z wypożyczalnią aut?

Przed podpisaniem umowy, warto dokładnie zapoznać się z jej warunkami, żeby uniknąć przykrych niespodzianek. Umowy mogą się różnić w wypożyczalniach, dlatego o wszelkie szczegóły warto dopytać. W zależności od wybranej firmy, wśród ustaleń można znaleźć informacje o limicie kilometrowym lub jego braku, o poziomie benzyny w baku, o wieku i doświadczeniu kierowcy, o użytkowaniu auta w kraju i zagranicą, o możliwości użytkowania przez drugą osobę. Umowa oczywiście musi być sporządzona na piśmie i muszą znaleźć się w niej informacje dotyczące samochodu, który jest wypożyczany, głównie jest to marka, model, VIN i numer rejestracyjny. Dokument powinien być sporządzony w dwóch egzemplarzach, dla wypożyczalni i dla klienta.

Jak sprawdzić wypożyczany samochód?

Nie sama marka i model świadczą o niezawodności danego samochodu. Warto przed wypożyczeniem sprawdzić, czy auto jest sprawne technicznie, w końcu chodzi o bezpieczeństwo. Trzeba porównać, czy zgadzają się numery rejestracyjne i VIN, czy stan techniczny pojazdu zgodny jest z tym, co zostało zapisane w umowie. Warto też sprawdzić ogólne działanie samochodu, czyli po prostu go włączyć i zobaczyć, czy wszystko jest sprawne.

Dlaczego warto wynająć auto?

Zalet korzystania z wypożyczalni samochodów jest mnóstwo. Przede wszystkim nie trzeba posiadać auta na własność, by móc z niego korzystać. Obniżają się więc koszty nie tylko samego zakupu pojazdu, co często wiąże się z zaciąganiem kredytu, ale też opłacanie OC i napraw wynikających z eksploatacji samochodu. Nie trzeba też pilnować terminów wszelkich przeglądów, czy ważności dowodu rejestracyjnego. Do tego dochodzi też komfort wynikający z poruszania się autem, a nie innymi środkami komunikacji. Dzięki temu można zabrać więcej bagaży i nie martwić się o przesiadki czy opóźnienia, jak ma to miejsce w przypadku pociągów czy autobusów. Korzyści odczują również firmy decydujące się na wynajem długoterminowy, szczególnie te, które dopiero wchodzą na rynek. Przedsiębiorstwa nie będą musiały martwić się ubezpieczeniami i kosztami napraw samochodów. Wystarczy, że skorzystają z wynajmu długoterminowego, który zawsze można negocjować i jedynym zmartwieniem pozostanie stałe uzupełnianie baku.