Zarówno osoby prywatne, jak i firmy, decydują się na wypożyczenie samochodu tak w kraju, jak i za granicą. Podpowiadamy, jak można to zrobić, a także jakie praktyki stosują wypożyczalnie, by pozyskać klientów.

Kto może wynająć samochód?

Zazwyczaj klient, który chce wypożyczyć samochód, powinien mieć ukończone 21 lat, ale mieć nie więcej niż 70 lat. Musi też mieć od co najmniej roku ważne prawo jazdy uprawniające do kierowania samochodem na terytorium RP. Obowiązuje też za granicą. Podczas podpisywania umowy musi mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport oraz często – kartę kredytową. Oczywiście wszystko, co powyżej omówiono da się negocjować. Najczęściej dopłacając. Czy to za młody wiek, czy to za małe doświadczenie.

Czy da się wypożyczyć auto bez karty kredytowej?

Wiele osób zastanawia się z pewnością nad tym, jak wypożyczyć samochód bez karty kredytowej i czy jest to w ogóle możliwe. W wielu wypożyczalniach tak. Niektóre krajowe i zagraniczne firmy biorą wtedy kaucję płatną gotówką. Inne – wymagają nie tylko kaucji, ale i płatności z góry za wynajem.

W niektórych krajach, jak np. na Krecie, na Majorce, na Wyspach Kanaryjskich nie ma konieczności ani okazania karty, ani pozostawienia depozytu.

Okazuje się, że część wypożyczalni akceptuje też karty debetowe, które posiadają wypukłe cyfry. Uznawane są tak, jak kredytowe. Jednak wcześniej należy zadzwonić do wypożyczalni samochodów i zapytać, czy przyjmą naszą kartę. Nie da się bowiem na niej zablokować pieniędzy. To, co należy wiedzieć przed wynajmem: karta musi być wydana na osobę, która będzie kierowcą pojazdu.

Jak wypożyczyć samochód bez karty kredytowej? Najlepiej zadzwonić do wypożyczalni i zapytać, czy daje możliwość pozostawienia kaucji w gotówce lub honoruje kartę debetową.

Wynajem samochodu bez depozytu/kaucji

Klient, który chce wynająć auto, właśnie na karcie kredytowej ma blokowaną kaucję. Jeśli wypożyczalnia samochodów wyrazi zgodę, można wnieść ją w formie zwrotnej gotówki. Po co kaucja? To zabezpieczenie dla firmy, na wypadek kolizji, nie zatankowania do pełna, samowolnego przedłużenia najmu. Wysokość kaucji najczęściej zależy od marki i modelu pojazdu.

Oczywiście są firmy, które umożliwiają wynajem samochodu bez depozytu/kaucji. Zdarza się to np. w przypadku wykupienia pełnego ubezpieczenia. Często w momencie podpisywania umowy na długoterminowy wynajem aut dla floty przedsiębiorstwa, również nie jest wymagana kaucja.

Jednak warto liczyć się z tym, że większość wypożyczalni nie będzie chciała wypożyczenia samochodu bez wkładu własnego. Wtedy należy mieć na karcie ustawiony odpowiedni limit, ewentualnie niezbędną gotówkę.

Jak zapłacić za wynajem auta?

Jak już wspomniano, można zrobić to za pośrednictwem karty kredytowej. Niektóre wypożyczalnie akceptują inne formy płatności: kartę debetową, przelew na rachunek bankowy, e-przelew, gotówkę. Opłaty za wynajem zazwyczaj pobierane są z góry.

Ile kosztuje wynajem samochodu?

Trudno jednoznacznie określić, ile trzeba zapłacić za wypożyczenie samochodu w Polsce, a ile w innych krajach. Składa się na to wiele czynników. Przede wszystkim zależy to od rodzaju auta, terminu w którym planujemy je wypożyczyć, okresu na jaki go potrzebujemy, miejsca odbioru i zwrotu pojazdu.

Samo wybór segmentu samochodu już pokazuje, gdzie szukać oszczędności. Koszt wypożyczenia auta może się wahać w przedziale od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za dobę. Zależy od tego, na jaki postawimy.

Co więcej, znaczenie ma oczywiście czas, na jaki jest nam potrzebny samochód. Z reguły im dłużej, tym taniej. Warto negocjować stawki z wypożyczalnią. Wiadomym jest, że zarówno klient, jak i firma powinny być zadowoleni.

Co jeszcze ma wpływ na wysokość opłaty za wynajem? Przede wszystkim wyposażenie pojazdu. Chociaż to zazwyczaj usługi dodatkowe, oferowane w ramach wynajmu samochodu.

Co wchodzi w cenę wynajmu auta?

Warto więc zastanowić się, co oprócz pojazdu i pełnego baku otrzymujemy w cenie wynajmu. Najczęściej jest to ubezpieczenie OC i AC. Bardzo często w cenie jest też NNW czy ASSISTANCE obowiązujące w kraju, w którym wypożyczamy auto i za granicą. Niestety, należy dobrze przeczytać warunki. Może się bowiem okazać, że nawet za niewielkie uszkodzenie będziemy musieli sowicie zapłacić.

Właśnie dlatego czasami lepiej jednak dopłacić i wziąć dodatkowe pakiety ubezpieczeń. Przede wszystkim warto postawić na CDW (Collision Damage Waiver – Ubezpieczenie pojazdu od uszkodzeń), czyli takie, które obejmuje uszkodzenia powstałe wskutek wypadku, z ograniczeniem odpowiedzialności do wysokości kwoty udziału własnego i TW (Theft Waiver) – ubezpieczenie pojazdu od kradzieży. Jeśli podróżuje się w kilka osób warto postawić na PAI (Personal Accident Insurance) – personalne od następstw nieszczęśliwych wypadków, obejmujące nie tylko kierowcę, ale i pasażerów znajdujących się w wynajętym samochodzie.

Co nie wchodzi w cenę wynajmu auta?

Przede wszystkim paliwo. Dostajemy samochód zatankowany do pełna i taki powinniśmy oddać. Co ważne, jeśli wypożyczymy samochód to nie stajemy się wolni. Obowiązują nas przepisy, więc mandaty otrzymujemy my. Za granicą policja szczególnie zwraca uwagę na turystów poruszających się po drogach samochodami z wypożyczalni.

Jaka umowa z wypożyczalnią aut?

Oczywiście powinno nas zainteresować też to, jaką umowę podpisać z wypożyczalnią samochodów. Jest to nic innego, jak zwykła umowa cywilnoprawna. Zanim się ją podpisze, warto dokładnie ją przeczytać, zwłaszcza warunki ubezpieczenia, odpowiedzialności finansowej. Dobrze jest sprawdzić, czy nie pojawiły się nowe postanowienia, jak np. limit kilometrów, brak możliwości przejazdu za granicę. Własny egzemplarz należy mieć zawsze ze sobą, gdyż to potwierdzenie, że mamy prawo używać tego pojazdu.