Decydując się na wynajem auta możesz wybrać, jakim modelem samochodu chcesz jeździć. Floty ogólnopolskich wypożyczalni, które mają siedziby w najważniejszych miastach w Polsce, oferują różne segmenty oraz wyposażenie pojazdów. Sprawdź, co masz do wyboru.

Zasady wypożyczania aut w Polsce oraz za granicą

Zanim jednak przejdziesz do zestawienia samochodów oferowanych przez wypożyczalnie, chcielibyśmy przypomnieć kilka podstawowych zasad dotyczących wynajmu. Wypożyczającym może być wyłącznie osoba pełnoletnia, ponadto, w zależności od regulaminu firmy wynajmującej, powinna mieć ukończone 19-23 lat. Musi też posiadać prawo jazdy co najmniej od roku oraz przedstawić wszystkie niezbędne dokumenty.

W przypadku aut klasy premium często zdarza się, że klienta obowiązują bardziej restrykcyjne ograniczenia (wyższa dolna linia wieku oraz dłuższe doświadczenie w prowadzeniu pojazdem). Należy też pamiętać, że za szkody wyrządzone przez najemcę, finansowo odpowiada wypożyczający, niezależnie od tego, czy auta są dodatkowo objęte ubezpieczeniem AC.

Przed odbiorem pojazdu należy również zapłacić kaucję, która jest zwracana, gdy auto zostanie dostarczone w stanie nienaruszonym. Ponadto warto pamiętać, że samochód powinien być zatankowany do pełna. Za granicą najczęściej wymagane jest posiadanie karty kredytowej, w niewielu sytuacjach można zapłacić gotówką za wynajem.

A gdy już to wiesz, zapoznaj się z najpopularniejszą ofertą samochodów na wynajem.

Segmenty i najpopularniejsze modele samochodów z wypożyczalni

Wypożyczalnie aut dostosowują swoją ofertę do zapotrzebowania klientów, dlatego posiadają zróżnicowaną flotę, w której znajdą się zarówno ekonomiczne, kompaktowe auta miejskie, jak i pojazdy klasy premium, które od razu przykuwają wzrok luksusowym wyglądem. A co masz do wyboru?

Klasa A

Do klasy A zaliczane są niewielkie samochody miejskie, które są idealne do jazdy na krótkich dystansach – prowadzi się je w prosty i wygodny sposób, a parkowanie na zatłoczonej ulicy nie sprawia problemów. To najlepszy wybór na wynajem krótkoterminowy. Najpopularniejsze modele w tym segmencie to m.in. Toyota Aygo lub Skoda CitiGo.

Klasa B, B+

Samochody z klasy B to również auta miejskie, choć charakteryzują się nieco większą przestrzenią, niż ich konkurencja z klasy A. Dodatkowo wyróżniają się praktycznym, pojemnym bagażnikiem. Wbrew powszechnemu przekonaniu, to nie tylko hatchbacki, ale także niektóre sedany lub kombi. Natomiast auta z segmentu B+ są lepiej wyposażone. W tym obszarze najchętniej wybierane są takie modele, jak Ford Fiesta, Toyota Yaris czy Hyundai i20.

Klasa C, C+

Segment C oferuje samochody z klasy niższej-średniej, tzw. auta kompaktowe. To komfortowe pojazdy, które rekomendowane są zarówno na krótsze, jak i dłuższe trasy. Do tej grupy zaliczane są przede wszystkim sedany, ale też przestronne hatchbacki wyposażone w duży bagażnik. Największym zainteresowaniem wśród wynajmujących cieszy się Peugeot 301, Ford Focus oraz Toyota Auris w wersji kombi. Tak jak w poprzednim przypadku, klasa C+ oznacza lepszą wersję wyposażeniową, często dostępną w wersji premium.

Klasa D, D+

W klasie D najczęściej oferowane są samochody rodzinne, zapewniające wysoki komfort podróżowania dla kilku osób na długich trasach. Ich cechą charakterystyczną jest pojemny bagażnik oraz wygodne, przestronne wnętrze. Są to głównie sedany i kombi, w tym segmencie nie znajdziesz hatchbacków. Wypożyczający chętnie decydują się na wynajem m.in. aut takich jak Kia Ceed oraz Skoda Octavia Kombi.

Klasa E

Wymagający klienci, którym zależy przede wszystkim na reprezentatywnym wyglądzie pojazdu, wynajmują auta z segmentu E, które są duże, komfortowe i bogato wyposażone. To samochody zarówno na długie podróże, jak i auta dla biznesmenów, dla których najważniejszą kwestią jest utrzymanie odpowiedniego wizerunku. W tej klasie dostępna jest popularna Kia Optima oraz Mercedes E Klasa.

Klasa F

W klasie F znajdziesz wyłącznie luksusowe limuzyny z dużym silnikiem i bogatym wyposażeniem. Wygoda podróżowania jest w nich zdecydowanie największa i mowa tu nie tylko o kierowcy, ale także o pasażerach. Jak można się domyśleć, wynajem pojazdów tej klasy jest najbardziej kosztowny i wymagania wobec wypożyczających są rygorystyczne. A jakie modele oferują wypożyczalnie? M.in. efektowną limuzynę BMW 7.

Klasa SUV

SUV-y należą do segmentu I, który obejmuje samochody terenowe. To duże, wygodne auta, które dostępne są zwłaszcza w wersjach siedmioosobowych. Są idealne na długie podróże, dlatego większość klientów decyduje się na ich wynajem, gdy planuje kilkunastodniową podróż za granicę. Popularne SUV-y to Dodge Journey, Audi Q7 oraz Mercedes GLC.

Klasa VAN

W segmencie K można znaleźć duże, kilkuosobowe VAN-y z przestronnymi bagażnikami. Tak jak w przypadku SUV-ów, to praktyczne pojazdy na długie trasy, które dodatkowo można wynająć w wersji dziewięcioosobowej. Najlepszym przykładem wygodnego VAN-a jest Opel Vivaro.

Wyposażenie samochodów z wypożyczalni – na co zwracać uwagę?

Na początku należy podkreślić, że profesjonalne wypożyczalnie aut oferują wyłącznie nowe, w pełni sprawne samochody, które są zadbane zarówno na zewnątrz, jak i w środku.

Podczas wyboru pojazdu należy kierować się na tylko klasą auta, ale także rodzajem skrzyni biegów (manualna lub automatyczna), silnikiem (benzyna lub diesel), a także liczbą drzwi (wpływa to na komfort podróżowania) oraz średnim spalaniem.

Jeśli chodzi o wyposażenie, to standardem jest już klimatyzacja, nawigacja czy tempomat (szczególnie w przypadku aut, które są najczęstszym wyborem podczas wynajmu długoterminowego).

Można również wybrać auta z przyciemnianymi szybami, podgrzewanymi fotelami, panoramicznym dachem, czujnikami parkowania, komputerem pokładowym, czujnikiem zmierzchu i deszczu, a także z czujnikami ciśnienia w oponach.


Wybierając auto z wypożyczalni, zwracaj uwagę na wszystkie powyższe czynniki, ponieważ wpływają one na komfort podróżowania, a co za tym idzie – Twoje zadowolenie z usługi.